През последните години все повече хора избират да работят за себе си. Ако сте един от тях и се чудите как да стартирате своя бизнес, то може би можем да сме полезни с тази статия.
Какво е да си фрилансър?
В България да извършваш дейност като фрийлансър, то следва да се регистрираш като лице, което упражнява свободна професия.
Хората, които упражняват свободна професия (фрийлансърите) са лица, които извършват дадена професионална дейност на свободна практика срещу възнаграждение.
Свободната професия от гледна точка на организация е най-простата и чиста форма за извършване на предприемаческа дейност.
За да може едно лице да извършва законно дейност като фрийлансър, то трябва да се регистрира като свободна професия и да получи БУЛСТАТ от Агенция по вписванията, а след това да се регистрира и в НАП като самоосигуряващо се лице.
След като лицето бъде регистрирано, то ще получи свой идентификационен номер (БУЛСТАТ), с който ще се идентифицира пред своите контрагенти.
Това означава, че тези лица следва да плащат сами, изцяло за своя сметка своите социални и здравни осигуровки.
Какво да си собственик на фирма?
Стартирането на собствен бизнес чрез регистрация на фирма, особено когато е за първи път, несъмнено е един вълнуващ и важен момент за нас, който обаче доста често е свързан с много неизвестни.
Много хора смятат, че да си регистрираш собствена фирма е нещо трудно, сложно и скъпо и поради тази причина често хората се страхуват да направят тази така важна крачка в своето бизнес развитие. Регистрирането на фирма не е трудно или плащещо ако ни се доверите и Ви помогнем в процеса по регистрация и последващо счетоводно обслужване.
Осигуровки фриламнсър или фирма?
И при двата варианта може да започнете да се осигурявате върху минималния осигуротелен доход, който за 2024 г. е 933 лева.
Но ако изберете да сте фрилансър , то трябва да имате предвид, че при избора на варианта за облагане като физическо лице, ще трябва да довнесете осигуровки, така че те да са платени върху целия размер на вашия облагаем доход, ограничен до законовия размер на максималния месечен осигурителен доход. Докато при варианта с ЕООД няма да се налага да довнасяте осигуровки, но за да разпределите печалбата от вашата фирма към вашата лична сметка, ще трябва да платите освен корпоративен данък в размер на 10% върху данъчната печелба, но и данък дивидент в размер на 5% върху печалбата след облагането с корпоративен данък.
Данъците при фрилансър или фирма:
➤ ЕООД – 10% корпоративен данък, който се начислява върху данъчната печалба, която е счетоводна печалба (приходи минус разходи), преобразувана за данъчни цели.
Но за да може печалбата, образно казано, да влезе в джоба на собственика, се дължи данък дивидент в размер на 5% върху печаблата след облагане с корпоративен данък. Общо ефективната ставка е 14,5%, а не 15%, защото данъкът върху дивидента се начислява върху печалбата, след облагане с корпоративен данък, тоест върху по-малка сума.
➤ Физическо лице – 10% данък върху дохода, който се определя, като придобитият облагаем доход се намалява с разходи за дейността, които са нормативно определени и може да не съвпадат с реалните разходи.
Тези нормативно определени разходи се изчисляват по следния начин:
- 25% от дохода при упражняване на свободна професия или за работа по граждански договори;
- 40% от дохода като адвокат свободна професия;
- 40% от дохода при авторски и лицензионни възнаграждения;
- 40% от дохода на артист-изпълнители;
- 40% от дохода при упражняване на занаят, които не се облага с патентен данък по реда на Закона за местните данъци и такси;
- 60% от дохода за земеделски стопани.